Aby zwiększyć zbiory truskawek, musimy odpowiednio o nie zadbać. Jeśli zrobisz to wiosną, uzyskasz wyjątkowo obfite zbiory.

Bezkonkurencyjny  robiony w domu nawóz do truskawek: zrobiony na wiosnę gwarantuje duże zbiory.

Truskawki zebrane we własnym ogródku pachną i smakują najlepiej. Żeby móc cieszyć się nimi w ciepłe dni już teraz należy o nie zadbać.

Podstawowa pielęgnacja czyli regularne obrywanie suchych pędów i liści nie wystarczy, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Tylko odpowiedni nawóz gwarantuje optymalne odżywienie sadzonek. Zapomnij o gotowych, chemicznych produktach.

Odpowiedni kompost przygotujesz z produktów, które masz w domu. Pierwsze nawożenie robi się w drugim roku od posadzenia truskawek, wczesną wiosną, przy pierwszych roztopach. Zanim zastosuje się nawóz niezbędne jest usunięcie wszelkich chwastów.

Nawóz z chleba.

Drożdże zawarte w chlebie umożliwiają roślinom intensywny wzrost, szczególnie dobrze wpływają na wielkość owoców. Drożdże odpowiednio zakwaszą ziemię i stworzą odpowiednie warunki dla pożytecznych robaków oraz zapewnią obfitsze zbiory. Przygotowanie tego nawozu nie jest skomplikowane.

Zasuszony chleb należy zalać wodą i przygnieść czymś ciężkim tak by nie pływał po powierzchni. Należy go pozostawić na 6 do 10 dni. Sfermentowany roztwór przed użyciem należy rozwodnić w stosunku 1:10.

Pielęgnacja i ochrona dzięki pokrzywie.

Ten nawóz umożliwi doskonałe odżywienie truskawek oraz zapewni ochronę przed pasożytami. Niezbędne składniki do wykonania tego nawozu są w Twoim zasięgu. Sporządzony w ten sposób kompost jest bogaty w potas i azot. Pierwiastki niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin.

Przepis jest banalnie prosty. Umieść świeżo zerwane pokrzywy w wiadrze i zalej je wodą. Codziennie, najlepiej rano i wieczorem przemieszaj zawartość. Gotowy nawóz rozcieńcz wodą w proporcji 1:20.

Kwaśne mleko.

Mleko, które uległo fermentacji jest bogate w składniki korzystne dla rozwoju owoców. Do sfermentowanego mleka dodaj humus, popiół drzewny i obornik – taka mieszanka zapewni lekko kwaśny odczyn odpowiedni dla rozwoju owoców. Mieszanka tego roztworu i wody zapewni ochronę przed mszycami i roztoczami. Wystarczy spryskać nim truskawki.

Nawóz drobiowy.

Taki obornik zapewni truskawkom azot, który przyczynia się do idealnego wzrostu owoców. Oprócz ich wielkości gwarantowany jest słodki smak. Nawóz ten powinien być w postaci płynnej, rozwodnionej w proporcji 1:10. Nadmiar obornika może spowodować spalenie rośliny. Przygotowany roztwór przed użyciem odstaw na przynajmniej trzy dni. Stosuje się go do czasu kwitnienia truskawek.

2 w 1 – chroni przed szkodnikami

Ten sposób zapewnia ochronę przed szkodnikami, jednocześnie doskonale odżywia truskawki, zapewniając optymalne nawożenie. Dzielę się z Tobą moim sprawdzonym przepisem oraz innymi cennymi radami, które warto wykorzystać.

Przepis:

  • 1-2 l wrzącej wody
  • 2g kwasu borowego w proszku
  • 1 szklanka popiołu drzewnego
  • 2 g nadmanganianu potasu
  • 1 łyżeczka jodu

Postępowanie:

Popiół drzewny zalej wrzątkiem, a po ostygnięciu dodaj resztę składników. Roztwór pozostaw do całkowitego ochłodzenia, następnie odcedź popiół. Gotową mieszanką spryskuj liście, aż będą pokryte płynem. Stosuj ten nawóz zanim truskawki zakwitną.

Pozostałe cenne wskazówki od plantatorów. Mieszanka mniszka lekarskiego i czosnku z wodą- ochrona od szkodników

Do 10 l wody dodać 500 g mniszka lekarskiego. Taką mieszanką spryskiwać rośliny. Zapewni to ochronę przed grzybami, pleśnią i mszycami. Równie skuteczny jest odciek z czosnku. Ząbki z 2 główek czosnku razem ze skórką zalej 10 l wrzątku. Po ostudzeniu spryskuj truskawki, gdy zaobserwujesz występowanie szkodników.

Oprócz wyżej wymienionych nawozów skuteczną metodą jest spryskiwanie truskawek roztworem jodu w proporcji 10 ml na 10 l wody. Stosuj co 10 dni.

Copy
You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!