Od dziś nie piję tego napoju. Lekarze przestrzegają przed nim.

Naukowcy i lekarze od dawna przekonują, że słodzone napoje gazowane są niezdrowe.

Teoretycznie dobrze wiemy, że najlepszym napojem jest dla nas zwykła woda, a gazowane napoje typu cola mogą wyrządzić naprawdę wielkie spustoszenie w organizmie. Mimo tego trudno jest nam z nich zrezygnować. Dlaczego wielu z nas nie potrafi zrezygnować z niezdrowych napojów?

Należałoby nazwać rzeczy po imieniu. Takie napoje to w rzeczywistości uzależniająca trucizna! Dlaczego słodzone napoje gazowane są tak szkodliwe i jaki jest mechanizm ich uzależniającego działania?

Skoki poziomu cukru

Słodzone napoje gazowane zawierają olbrzymie ilości cukru. Nie czujemy tego, ponieważ słodki smak jest częściowo maskowany przez dodatki rozmaitych kwasów, między innymi kwasu fosforowego. Ta duża ilość cukru sprawia, że w organizmie dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Czujemy przypływ energii.

Jest on jednak krótkotrwały, ponieważ gwałtowny wzrost poziomu glukozy wywołuje również gwałtowny wyrzut insuliny z komórek trzustki.

To z kolei prowadzi do równie gwałtownego spadku poziomu cukru, który przetwarzany jest niemal natychmiast w komórki tłuszczowe. Koło się zamyka – poziom cukru spada, a my mamy objawy podobne do hipoglikemii. Brak energii, słabość, głód… Sięgamy po kolejna szklankę coli lub batonik!

Kofeina

Napoje słodzone typu cola zawierają duże ilości kofeiny. Powoduje ona wrażenie zastrzyku energii. Dodatkowo, zwiększa się wydzielanie dopaminy i serotoniny – odchodzi zmęczenie, pojawia się euforia.

Naszemu mózgowi bardzo podoba się taki stan, podświadomie dążymy więc do jego utrzymania, wypijając kolejną porcję. Taki sam mechanizm uruchamia się w przypadku wielu innych uzależniających substancji, między innymi heroiny.

Kwas fosforowy

Kwas fosforowy, będący regulatorem kwasowości w napojach typu cola, jest wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia dzieci i kobiet. Wszystko to ze względu na wchodzenie w reakcje z wapniem i magnezem w organizmie.

To dlatego cola niszczy szkliwo zębów, dodatkowo przyczyniając się również do nieprawidłowej gospodarki wapniem w organizmie i osłabienia kości. To wielki problem w przypadku kobiet w wieku okołomenopauzalnym, zagrożonych osteoporozą oraz dzieci, u których dopiero rozwija się system kostny.

Trzeba zapamiętać – słodkie napoje gazowane nie przynoszą nam żadnych korzyści.

Jeśli nie jesteś w stanie całkiem z nich zrezygnować, zacznij przyjemniej traktować je jak używkę, a nie sposób na zaspokojenie pragnienia. Wypicie szklanki coli od czasu do czasu, na imprezie lub z jakiejś specjalnej okazji, nie będzie tak szkodliwe, jak popijanie jej codziennie, zamiast wody.

Copy
You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!