Nie ignoruj tych objawów raka piersi. To bardzo niebezpieczne dla zdrowia

Najnowsze statystyki wskazują na to, że aż 1 na 8 kobiet jest obarczona ryzykiem zachorowania na inwazyjnego raka piersi.

Medycy alarmują, że co roku przybywa aż kilka tysięcy chorych, a to wszystko dlatego, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci liczba zachorowań zwiększyła się ponad dwukrotnie. Nowotwór piersi może zaatakować szczególnie kobiety w wieku 50-69 lat.

Dla życia i zdrowia pacjentki kluczowe jest to, by objawy choroby wykryć jak najszybciej i zacząć wdrożyć odpowiednie leczenie. Świadomość tego, na co warto zwrócić uwagę, jest tutaj kluczowa.

Poznaj 9 objawów, na które powinna być szczególnie wyczulona każda kobieta.

GRUDKI I GUZKI PIERSI

Można je wykryć w trakcie samodzielnego badania piersi. Stań przed lustrem i przyjrzyj się swoim piersiom – czy nie zauważasz żadnych istotnych zmian, jeśli chodzi o ich kształt?

Inne istotne sygnały to: przebarwienia na skórze piersi, marszczenia czy napięcia. Jeśli cokolwiek przykuje Twoją uwagę, to koniecznie umów się na wizytę do specjalisty!

ZMIANA SKÓRY WOKÓŁ SUTKÓW

Zmiana pigmentu to niestety częsty objaw nowotworu piersi. Obserwuj kolor i strukturę sutków w trakcie badania piersi. Jeśli zaszły tu jakieś istotne zmiany, to niestety może to świadczyć o chorobie nowotworowej.

WYCIEK Z BRODAWKI

To ważny sygnał, którego pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować! O ile nie jesteś w ciąży ani nie karmisz dziecka, to ropny lub krwisty wyciek z brodawki sutkowej powinien od razu zmotywować się do pójścia do lekarza.

OBRZMIENIE JEDNEJ PIERSI

Bardzo często jedna pierś jest naturalnie nieco większa od drugiej, i to całkowicie normalne. Jednak gdy zauważysz inne, dziwne obrzmienie jednej piersi, powinno to wzbudzić Twój niepokój.

POWIĘKSZONE GRUCZOŁY

Gdy masz obrzmiałe lub powiększone gruczoły piersiowe albo gdy wyczuwasz jakieś obrzęki pod pachami na węzłach chłonnych, to koniecznie je obserwuj. Ich przyczyną może być zarówno zwykła infekcja jak i rak. Należy umówić się na wizytę do lekarza, gdy wykryje się takie obrzęki.

WKLĘSŁA SKÓRA

Jednym z niepokojących objawów może być nie tylko grudka czy obrzęk, ale także widocznie wklęsłe miejsce na skórze. Gdy takie zauważysz, skonsultuj się ze specjalistą.

OBRZMIENIE POD RAMIENIEM

W trakcie samodzielnego badania piersi koniecznie zwróć uwagę na to, czy nie wyczuwasz żadnego obrzęku pod piersiami ani pod pachami, na węzłach chłonnych. Jeśli natkniesz się na jakieś nieprawidłowości w tych okolicach, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

NIEWŁAŚCIWA BUDOWA BRODAWKI

Twoja brodawka zmieniła kształt albo raptem jest nienaturalnie zassana do środka? To nie wróży dobrze, dlatego powinnaś od razu udać się do lekarza celem wykonania diagnostyki.

ZACZERWIENIENIE LUB SKÓRKA POMARAŃCZOWA NA PIERSI

Zmiany na skórze, które przypominają nieco cellulit, mogą niestety być związane z rozwojem choroby nowotworowej. Gdy je zauważysz, zbadaj się u lekarza.

Wszystkie symptomy, o których mowa powyżej, mogą wskazywać też na łagodniejsze zmiany chorobowe, na przykład na torbiele. Nie należy ich lekceważyć, trzeba koniecznie wykluczyć nowotwory.

Nie zapominaj o tym, że profilaktyka i regularna samoobserwacja bardzo wspierają walkę z nowotworami piersi i zwiększają szanse na wyzdrowienie, gdy wykryje się chorobę w jej wczesnym stadium.

Copy
You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!