Możesz uniknąć wyczerpania. Jak rozpoznać osobę negatywnie nastawioną do świata.

Empatia to pozytywna i ważna umiejętność, którą powinien posiadać każdy, a zwłaszcza dorośli. Empatia jest szczególnie ważna, gdy pozostajemy w bliskich relacjach z innymi.

Dzieci są często bardziej współczujące niż dorośli. Warto zastanowić się, co robimy źle, jeśli osoby z naszego otoczenia zwracają uwagę na tę kwestię. Nigdy nie jest za późno, by coś zmienić.

Nie powinniśmy minimalizować trudności osób z naszego otoczenia. Wszyscy ludzie mają różną wrażliwość i każdy ma prawo przejmować się błahymi sprawami. To, co dla jednej osoby może wydawać się błahe, dla innej może być bardzo poważne. Może to prowadzić nawet do bezsennych nocy.

Nauczmy się wszyscy słuchać. Czasami nasi bliscy nie oczekują rad, ale chcą być po prostu wysłuchani. To pozwoli rozładować napięcie. Niebezpieczne może być pozwalanie, by ktoś obarczał nas swoimi problemami lub wprawiał w zły nastrój. Nie powinno to być powodem do poczucia winy.

Dobrze jest czuć się przytłoczonym, gdy ktoś opowiada nam negatywne historie lub wywołuje złe emocje. Następnym krokiem jest zastanowienie się, czy nie powinniśmy zaprotestować lub odmówić słuchania. Dzieje się tak dlatego, że ludzie ciągle narzekają i mogą wywoływać w nas złe samopoczucie. Słuchanie nie jest naszym obowiązkiem.

Szczególnie szkodliwe jest słuchanie, jak ta sama osoba ciągle mówi nam o tym samym problemie, ale nie rozwiązuje go ani nie słucha naszych sugestii. To nie jest dobre. Osoba taka po prostu przeniesie swoje problemy na Ciebie i pozwoli Ci wpaść w ich pułapkę.

Spędzanie zbyt wiele czasu z takimi osobami może mieć negatywne skutki. Oto kilka oznak obniżonego nastroju.

Copy
You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!