Lubczyk jest lekarstwem na wiele schorzeń. Leczy nerki, płuca, a także oczyszcza krew. Podpowiemy Ci, jak wygląda jego całoroczna uprawa w doniczce.

Lubczyk to roślina dzięki której możemy mieć zdrowe płuca, nerki oraz krew. Świetnie sprawdza się podczas całorocznej uprawy w doniczce- dowiedz się jak to zrobić.

Lubczyk to roślina wieloletnia, która nie posiada naturalnych wrogów, potrafi więc pięknie się rozrosnąć jeśli tylko na początku uprawy poświęcimy jej nieco energii. Aby uprawa była jak najpiękniejsza należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Przede wszystkim nasiona, które sadzimy powinny pochodzić tylko ze sprawdzonych źródeł. Przed siewem dobrze jest je namoczyć w wodzie na ok. 2-3 godz. a następnie wysiać do doniczki lub ogrodu. W przypadku lubczyka dobrze sprawdzi się mieszanka ziemi ogrodowej z tą kwiatową.

2. Starannie wybierać należy także miejsce, w którym lubczyk będzie rósł. Wprawdzie do wzrostu potrzebuje on słońca, preferuje jednak światło poranne, jest też całkiem nieźle przystosowany do życia w zacienionych i wilgotnych miejscach w ogrodzie. Wybór miejsca bardzo nasłonecznionego, zwłaszcza w godzinach południowych, może być dla lubczyka zabójczy.

Jak lubczyk wpływa na ludzki organizm?

  • przyspiesza metabolizm
  • wspomaga procesy trawienia
  • eliminuje wzdęcia
  • wspomaga wydzielanie żółci, dzięki czemu jest idealnym wsparciem podczas chorób pęcherzyka żółciowego
  • usuwa nadmiar wody i sodu z organizmu
  • zapobiega chorobom układu krążenia
  • oczyszcza drogi oddechowe
  • ma działanie moczopędne, dzięki czemu sprawdza się u osób borykających się z infekcjami układu moczowego
  • wyciąg z lubczyka leczy także choroby stawów (reumatyzm, chorobę zwyrodnieniową czy dnę moczanową)

Wykorzystanie lubczyka w domu

Chcąc wykorzystać dobroczynne właściwości lubczyka można używać każdej z części tej rośliny, najlepsze efekty daje jednak wykorzystanie korzenia. Zaparzona z niego herbata nie tylko pomoże przy wielu problemach przewlekłych, ale także sprawi, że szybciej rozprawimy się z grypą i przeziębieniem.

Dobroczynne działanie lubczyka znały już nasze babcie, wykorzystując go nie tylko w kuchni podczas przygotowania mięs, zup czy sosów. Jego liście, zarówno świeże jak i suszone, przechowywane były w szafkach, gdzie ich zadaniem było odstraszanie szkodników.

Jeśli chcemy jak najlepiej wykorzystać całą tę pożyteczną roślinę, korzeń można ususzyć, rozdrobnić i używać jako dodatek do przypraw. Łodygi doskonale sprawdzą się dodawane do sałatek, bulionów i sosów a młode liście przygotowywane potrawy wzbogacą o nutę smakową selera.

Po wysuszeniu z liści można przygotować domowej roboty przyprawy lub sole smakowe. Sam lubczyk może także zastąpić nam w domu rośliny hodowlane.

O ile liście lubczyka zbierać możemy prze cały sezon, zbiór korzenia powinien odbyć się dopiero końcem lata trzeciego roku uprawy. Korzeń należy następnie wysuszyć i stosować jako przyprawę lub do parzenia zdrowotnej herbaty.

W jaki sposób uprawiać lubczyk?

Aby roślina pokrywała zapotrzebowanie gospodarstwa domowego wystarczy jeden lub dwa krzaczki lubczyku. Idealny czas na rozsady lub siew to marzec i kwiecień, a popularność nasion sprawia, że z ich zakupem nie powinno być najmniejszego problemu.

Lubczyk można rozmnażać także z sadzonek lub kupione w specjalistycznym sklepie, gotowe sadzonki po prostu posadzić w ziemi. Ponieważ lubczyk jest rośliną niezwykle wytrzymałą jego zimowanie w ogrodzie nie stanowi żadnego problemu. Ponieważ jednak wymaga odpowiedniej dawki wilgoci nie można zapominać o jego podlewaniu w słoneczne, ciepłe dni.

Przepisy z wykorzystaniem lubczyku

1. Herbata liguryjska- 1 łyżeczkę posiekanych liści gotujemy w 250 ml wody przez 10 minut. Herbata ta ma zbawienny wpływ na drogi moczowe, leczy infekcje, pomaga także odtruć organizm po zażyciu alkoholu lub nikotyny.

2. Przyprawa w płynie- lubczyk (im więcej tym bardziej aromatyczna będzie nasza przyprawa) dokładnie mielimy w maszynce do mięsa po czym dodajemy 400 ml wody i przez 15 minut gotujemy w garnku. Miksturę odcedzamy, najlepiej przez płótno, po czym do powstałego wywaru dodajemy sól, 2 łyżki oleju oraz majeranek.

Smażymy i wlewamy do słoików, które następnie odwracamy dnem do góry. Powstała w ten sposób przyprawa świetnie sprawdzi się do wzbogacenia smaku zup oraz sosów, a także, co ważne jest przygotowana w domu i naturalna.

Dzięki temu mamy pewność co dodajemy do talerza a obecność lubczyku sprawia, że nasze obiady będą nie tylko pyszne, ale także wyjątkowo zdrowe. Smacznego!

Copy
You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!